Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > O firmě

O firmě

Sedlická strojírna, s.r.o. - historie

Historie firmy sahá do roku 1951. Vznikla z původní malé dílny Lesního závodu Strakonice a následně Vývojového střediska 73 (Závod lesní techniky- ZLT) v rámci podniku Jihočeské státní lesy. V šedesátých letech minulého století zde pracovalo 10 zaměstnanců. V letech 1981 až 1984 byly postaveny průmyslové výrobní haly o celkové výrobní ploše 18x75 a 18x50 metrů s portálovými jeřáby. Dále administrativní budova a zakoupeno strojní vybavení převážně z tehdy světoznámé ČZM Strakonice. Za investora celou výstavbu dozoroval a řídil Říha Václav nejstarší (*1941 †2011). Již tehdy firma vyráběla a zajišťovala servis strojního zařízení pro všechny lesní závody v Jihočeském kraji.
Od roku 1992 v rámci privatizace českých podniků byla společnost přetransformována na „Strojírna Sedlice a.s.“ a po 25 letech, v roce 2017 byl ukončen proces „privatizace“ a jediným majitelem je ing. Říha Václav (*1966). Firma již od roku 2004 vystupuje na tuzemském a především zahraničním trhu jako „Sedlická strojírna, s.r.o.“. Ve své činnosti navázala na dlouholetou tradici výrobce moderních a unikátních zařízení pro dřevařský průmysl, průmysl zpracování odpadů, transportních a jednoúčelových strojních zařízení. To, že nepatří mezi velké podniky s počtem zaměstnanců ca 50, považujeme spíše za přednost, protože jsme schopni operativně a rychle reagovat i na nejnáročnější požadavky trhu a našich odběratelů.

Za celou dobu existence společnosti bylo postaveno více než šest desítek různě velkých a různě mechanizovaných dřevařských závodů, několik technologií na zpracování odpadů a stovky transportních zařízení všech typů a forem. V posledních 30 letech byla vyrobená technologie exportována do zahraničí. Například do Rakouska, Německa, Švédska, Anglie, Polska, Ruska, Rumunska, Irska, Bulharska, Belgie, Švýcarska, Kostariky, Ukrajiny, Maďarska, Slovenska apod.